fbpx
-10%
,

Xhoana e Kuqe – Jennie Rooney


• Formati Libër
• Autori Jennie Rooney
• Përkthyesi Ilir I. Baçi
• Gjinia Roman
• Gjuha Shqip
• Viti i publikimit 2024
• Faqe 432
• Shtëpia botuese Dituria
• ISBN 9789928816023
• Kodi i produktit: LBP94

1,350 L 1,500 L

“Askush nuk fliste për atë që kishim bërë gjatë luftës. E dinin të gjithë që nuk lejohej”.

Është një mëngjes i ftohtë janari, kur vijnë për të marrë Xhoana Stenlin nga shtëpia e saj e vogël në periferi të Londrës. Kush do ta kishte menduar! Xhoana ishte një mama e dashur, një gjyshe e ëmbël, e dhënë pas kopshtarisë… Dhe, atë mëngjes, dikush i trokiti në derë. E megjithëkëtë, duhej ta kishte pritur. Sepse, edhe në moshën tetëdhjeteshtatëvjeçare, nuk mund t’i shpëtosh së shkuarës…

Kembrixh, 1937. Në qytetin universitar ku vlojnë idetë dhe idealistët, Xhoana më në fund mund të marrë frymë e të studiojë. Dhe kur njihet me djaloshin simpatik, Leon, me origjinë ruse dhe të apasionuar pas politikës, dhe kushërirën e tij, ajo përfshihet në energjinë e dyshes dhe fillon një rrugëtim, që nuk do t’i kishte shkuar kurrë nëpër mend. Sepse Xhoana Stenli – gjyshja e këndshme angleze – ka një sekret të paimagjinueshëm: për vite me radhë, ajo ka qenë një spiune britanike e KGB-së, që transmetonte fshehurazi informacione për bombën atomike.

Kodi i produktit: LBP94 Kategori: , Etiketa: , , , ,
Kodi i produktit

LBP94

Formati

Libër

Autori

Jennie Rooney

Përkthyesi

Ilir I. Baçi

Gjinia

Roman

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2024

Faqe

432

Shtëpia botuese

Dituria

ISBN

9789928816023