fbpx
-10%
,

Te Drejtet – Jan Brokken


• Formati Libër
• Autori Jan Brokken
• Përkthyesi Xhimi Lazri
• Gjinia Roman, Libra për fëmijë
• Gjuha Shqip
• Viti i publikimit 2024
• Faqe 496
• Shtëpia botuese Dituria
• ISBN 9789928816061
• Kodi i produktit: LBP92

1,350 L 1,500 L

1940.

Europa tronditet nga Lufta e Dytë Botërore, qindra mijëra hebrenj kërkojnë strehim nga furia naziste në ato pak vende që janë ende neutrale. Kur Bashkimi Sovjetik pushton Lituaninë, refugjatët që kishin gjetur azil atje e që nuk kishin më asnjë mundësi shpëtimi, u mblodhën masivisht në portat e konsullatave të ndryshme, me shpresën për të marrë një vizë.

Në atë vit, holandezi Jan Zvartendajku, drejtor i degës së Philipsit në Lituani, emërohet konsull nderi në Kaunas, kryeqyteti i vendit. Po çfarë nënkuptonte saktësisht për një biznesmen të bëhej konsull nderi?

“Pothuajse asgjë,” i thanë. “Ndoshta do t’ju duhet të nënshkruani disa copa letre.” Por falë tij mijëra hebrenj gjetën shpëtimin. Ai nënshkroi vizat për largimin e tyre dhe garantoi hapjen e rrugës së fundit drejt lirisë: hekurudha transiberiane për në Japoni dhe më pas Curaçao, një ishull holandez në Karaibe.

Dhjetë ditë e dhjetë net aktiviteti të ethshëm për të përfunduar një mision që më vonë ra në harresë të çuditshme, por që u siguroi lirinë më shumë se tetë mijë hebrenjve.

Në vitin 1997, Jan Zvartendajkut iu dha, pas vdekjes, titulli i nderit “Të Drejtët mes Kombeve”.

Kodi i produktit: LBP92 Kategori: , Etiketa: , , , ,
Kodi i produktit

LBP92

Formati

Libër

Autori

Jan Brokken

Përkthyesi

Xhimi Lazri

Gjinia

Roman

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2024

Faqe

496

Shtëpia botuese

Dituria

ISBN

9789928816061