fbpx
-10%
,

Perrallat e Andersenit – Hans Christian Andersen


• Formati Libër
• Autori Hans Christian Andersen
• Përkthyesi Klodian Briçi
• Gjinia Perralla
• Gjuha Shqip
• Viti i publikimit 2020
• Faqe 893
• Shtëpia botuese Albas
• ISBN 9789928332097
• Kodi i produktit: LBP99

1,800 L 2,000 L

Përrallat e tij shpalosin mençurinë dhe filozofinë e vendit të tij dhe popujve që njohu dhe vizitoi. Këto përralla janë një visar i çmuar, që duhen vlerësuar e ruajtur me kujdes, sepse në pjesën më të madhe të tyre ato përshkruajnë ngadhënjimin e së mirës ndaj së keqes, fuqive të mira ndaj atyre të këqija. Ato përmbajnë tablo magjepsëse të natyrës, figura njerëzish që vuajnë, figura princash e princeshash që kanë të njëjtat ndjenja si njerëzit e zakonshëm. Mirëpo një pjesë e mirë e përrallave të tij nuk mbyllen me fund të lumtur, siç mbyllen zakonisht përrallat, por kanë fund të trishtë. Këto përralla pasqyrojnë realitetin e zakonshëm, ndërsa autori me imagjinatën e tij të pasur dhe me një mjeshtëri të madhe arrin që këtë realitet ta bëjë më të fuqishëm. Pas çdo përralle të Andersenit qëndron një filozofi e tërë: ajo e dashurisë për jetën në përgjithësi, dhe për njeriun në veçanti. Pas përkthimit në 153 gjuhë të botës, më në fund përrallat e Andersenit vijnë në shqi p të përmbledhura në këtë vëllim.

Kodi i produktit: LBP99 Kategori: , Etiketa: , , , ,
Kodi i produktit

LBP99

Formati

Libër

Autori

Hans Christian Andersen

Përkthyesi

Klodian Briçi

Gjinia

Përralla

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2020

Faqe

893

Shtëpia botuese

Albas

ISBN

9789928332097