fbpx
-10%
,

Paranoja – Rina Katselli


• Formati Libër
• Autori Rina Katselli
• Përkthyesi Isida Foçi
• Gjinia Roman
• Viti i publikimit 2024
• Faqe 178
• Shtëpia botuese OMBRA GVG
• ISBN 978992806189
• Kodi i produktit: LBP105

720 L 800 L

Edhe pse u bënë dy vite që nuk jap mësim në universitet, vijoj të ndjek disa studentë të masterit dhe t’i këshilloj në studimet e tyre doktorale. Studimi im i fundit për krijimin dhe tregtinë e aromave të Epokës Kalkolitike në Qipro, u botua në serinë e botimeve të universitetit dhe u vlerësua shumë nga kolegët. Nuk kam nisur e nuk do të nis studim tjetër, sepse studimet duan kërkime në arkiva, muzeume, si dhe në vende arkeologjike.

Mendova se tetëdhjetë e dy vjeçe është mjaft dhe, mos qesh, vendosa të shkruaj një roman që nuk do kërkime gjetkë. Do të shkruaj për gjëra që shoh përreth dhe që më nervozojnë: rrëmujat nga persona të papërgjegjshëm, jashtëqitjet e qenve në parqe, të cilat më acarojnë gjatë shëtitjeve të pasdites, stemën angleze në hyrje të pallatit presidencial, që shfaqet shpesh gjatë lajmeve në televizor, njerëzit pa tru, të cilët më nxjerrin nga vetja, kur duke ditur që jam nga Kerinia, më pyesin:

-“Si mendon, do të të lejojnë Turqit të shkosh në Kerinia?” dhe budallenjtë e shoqërojnë dhe me një buzëqeshje ironike. Nuk e dinë që edhe ata rrezikojnë të katandisen refugjatë më keq se unë.

Kodi i produktit: LBP105 Kategori: , Etiketa: , , , ,
Kodi i produktit

LBP105

Formati

Libër

Autori

Rina Katselli

Përkthyesi

Isida Foçi

Gjinia

Roman

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2024

Faqe

178

Shtëpia botuese

OMBRA GVG

ISBN

978992806189