fbpx
-10%
,

Njeqind vjet vetmi – Gabriel Garcia Marquez


• Formati Libër
• Autori Gabriel Garcia Marquez
• Përkthyesi Mira Meksi
• Gjinia Roman
• Gjuha Shqip
• Viti i publikimit 2019
• Faqe 408
• Shtëpia botuese Onufri
• ISBN 9789928261625
• Kodi i produktit: LBP100

1,350 L 1,500 L

Historia e librit më të famshëm të Gabriel Garcia Marquez-it fillon në mars të 1952 gjatë një udhëtimi me nënën në Aracataca, fshati i tij i lindjes.
Ndoshta pikërisht në ato ditë Macondo filloi të marrë jetë në mendjen e shkrimtarit.
Hija e gjyshit, figura më e rëndësishme e jetës së Marquez-it, e ndihmoi të mbyllej me fantazmat e shtëpisë ku kishte jetuar në fëmijëri, për të krijuar botën e tij magjike.
Në kryeveprën “Njëqind vjet vetmi”, fillimisht menduar me titullin “Shtëpia”, përshkruhet ngritja dhe rënia e familjes Buendia dhe e fshatit Macondo, themeluar prej saj në zemrën e Kolumbisë.
Gjashtë breza, jetët e të cilëve gërshetohen në një dimension alternativ, në një vend jashtë botës.
Nga kryeplaku i familjes dhe themeluesi i Macondo-s, Josè Arcadio Buendia deri tek fëmija i fundit me të cilin mbyllet romani kalon një shekull, një shekull plot magji dhe misticizëm.
Duke u martuar Josè Arcadio me kushërirën e tij Ursula, të gjashta brezat jetojnë të mbytur nga supersticioni dhe nga frika e fëmijëve me bisht derrkuci.
Të pakta janë çastet e lumtura në jetën e Mocando-s, shpesh herë i trazuar nga lufta civile, lulëzimi ekonomik, shfrytëzimi, katastrofat natyrore dhe shkatërrimet nga dora e njeriut.
Jeta që zhvillohet në faqet e romanit nuk është vetëm ajo e fshatit por e gjithë Amerikës Latine.
Personazhet e historisë janë të shumtë: nipër, fëmijë, vëllezër, me hidhërimet e tyre, ndryshimet e gjeneratave, fantazitë e papërmbushura, vitalitetin e burrave dhe mençurinë e grave të Macondos.
Derisa arrijmë në fund, ku tërë fshati shkatërrohet nga një ciklon tropikal.

Kodi i produktit: LBP100 Kategori: , Etiketa: , , , ,
Kodi i produktit

LBP100

Formati

Libër

Autori

Gabriel Garcia Marquez

Përkthyesi

Mira Meksi

Gjinia

Roman

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2019

Faqe

408

Shtëpia botuese

Onufri

ISBN

9789928261625