fbpx
-10%
,

Kufiri – Defrim Ceka


• Formati Libër
• Autori Defrim Ceka
• Përkthyesi –
• Gjinia Roman
• Viti i publikimit 2024
• Faqe 140
• Shtëpia botuese Vision Printing
• ISBN 9789928374592
• Kodi i produktit: LBP116

900 L 1,000 L

Kufiri rrëfen rolin e gruas në shoqëritë patriarkale të kohës dhe tranzicionin e saj gjatë regjimit komunist. Ai hedh dritë mbi përcaktimin e fatit që në djep, mungesën e theksuar të lirisë, stigmatizimin e femrës shqiptare dhe etiketimin e moralit nërpërmjet virgjinitetit.

Kufiri rindërton kujtesën historike nëpërmjet letërsisë, me synimin e qartë të tejçimit të saj tek gjenerata e re. Ai reflekton mbi të shkuarën totalitare të vendit, duke paraqitur vështirësitë midis përndjekjes nga sigurimi i shtetit dhe kalimin e kufirit në kërkim të lirisë.

Kufiri rreket të gjurmojë të shkuarën për të zbuluar të ardhmen.

Kodi i produktit: LBP116 Kategori: , Etiketa: , , ,
Kodi i produktit

LBP116

Formati

Libër

Autori

Defrim Ceka

Përkthyesi

Gjinia

Roman

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2024

Faqe

140

Shtëpia botuese

Vision Printing

ISBN

9789928374592