-10%
,

Kostandinopoja – Edmondo De Amiçis


  Kostandinopoja – Edmondo De Amiçis

 • Formati Libër
 • Autori Edmondo De Amiçis
 • Përkthyesi Luan Omari
 • Gjinia Roman
 • Gjuha Shqip
 • Viti i publikimit 2013
 • Faqe 200
 • Shtëpia botuese Argeta LMG
 • ISBN 9789995617836

Kodi i produktit: LBP18

810 L 900 L

Ky libër vjen në shqip me përkthimin e Luan Omarit. Vepra ka një parathënie nga Umberto Eco.
Ky libër është konsideruar një kryevepër mjeshtrore e epokës viktoriane. Autori italian e zbuloi Stambollin që në fund të shekullit të XIX dhe e paraqiti atë me të gjitha detajet. Ky libër shërbeu si dritare për Perëndimin i cili nuk e njihte edhe aq në detaj Perandorinë Osmane.
Edmondo De Amiçis rrëfen udhëtimin e tij në Stamboll, duke treguar eunukët, konkubinat flet për Topkapinë e Shën Sofinë, për Pazarin e Madh dhe Bririn e Artë, për Urën e Gallatës dhe Xhaminë e Sulejmanit, për magjitë e humbura të të “Qytetit të pakrahasueshëm”.

Kodi i produktit: LBP18 Kategori: , Etiketa: , , , , ,
Kodi i produktit

LBP18

Formati

Libër

Autori

Edmondo De Amiçis

Përkthyesi

Luan Omari

Gjinia

Roman

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2013

Faqe

200

Shtëpia botuese

Argeta LMG

ISBN

9789995617836