-10%
,

Hajdutja e parfumeve – Timothy Schaffert


• Formati Libër
• Autori Timothy Schaffert
• Përkthyesi Anisa Trifoni
• Gjinia Roman
• Gjuha Shqip
• Viti i publikimit 2024
• Faqe 578
• Shtëpia botuese OMBRA GVG
• ISBN 9789928064196
• Kodi i produktit: LBP80

1,350 L 1,500 L

Ngjarjet e romanit vendosen në vitit 1941, në Parisin e pushtuar nga Gjermania. “Hajdutja e pafumeve” është historia e Klementinës, një mërgimtare amerikane, pas një jete me vjedhje të bujshme, e cila ka dalë në pension në Paris dhe është shndërruar në një pikë referimi të rëndësishme për aromat eksotike dhe joshëse të parfumeve për zonjat e kabaresë së Madamë Bouletes.

E gjithë jeta e saj është e ndarë me konsumatorët e pasur të parfumeve të Manhatanit, fl uturave aromatike të Kosta Rikës, tregjeve të erëzave të Marrakeshit dhe më në fund në bordellot e Parisit, ku edhe ka hapur një pafumeri të mbushur me ekstraktet më të preferuara për zonjat e kabareve.

Në moshën 72 vjeçare, Klementina, beson se është shumë e vjetër dhe e lodhur për të kryer mashtrime, veçanërisht ndaj nazistëve. Mirëpo është mikesha e saj e ngushtë, Zoe St. Angel, që e detyron dhe e e rekruton për të vjedhur ditarin famëkeq dhe librin e recetave të parfumierit të njohur parizien Paskal, i cili është zhdukur prej disa kohësh pa asnjë gjurmë.

Kodi i produktit: LBP80 Kategori: , Etiketa: , , ,
Kodi i produktit

LBP80

Formati

Libër

Autori

Timothy Schaffert

Përkthyesi

Anisa Trifoni

Gjinia

Roman

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2024

Faqe

578

Shtëpia botuese

OMBRA GVG

ISBN

9789928064196