-10%
,

Eugjen Onjegini – Aleksandër S. Pushkin


  Eugjen Onjegini – Aleksandër S. Pushkin

 • Formati Libër
 • Autori Aleksandër S. Pushkin
 • Përkthyesi Vangjush Ziko
 • Gjinia Poemë
 • Gjuha Shqip
 • Viti i publikimit 2023
 • Faqe n/a
 • Shtëpia botuese Argeta LMG
 • ISBN 9789928389329

Kodi i produktit: LBP4

810 L 900 L

I tronditur nga kjo ndodhi absurde tragjike, ai largohet nga fshati, Pas vitesh ai takon papritur Tatjanën, së cilës ia pat mohuar dashurinë dhe i shfaq asaj dashurinë, por ajo nuk e pranon, megjithëse dashuria e saj për të ende jeton në zemrën e saj. Ajo tashmë është e martuar dhe i mbetet besnike burrit të vet.

Subjekti i romanit në vargje «Eugjen Onjegini» shtjellon bëmat e një të riu të kohës së vet të ngopur nga jeta e kryeqytetit, që shkon në provincë, në fshat, për të administruar pronën, që i la trashëgim pas vdekjes xhaxhai i tij. Në afërsi me të jeton vajza Tatjana Llarina, e cila bie në dashuri me të. Në kundërshtim me normat e etikës së kohës, ajo i shkruan një letër dashurie Onjeginit, por ai nuk e pranon dashurinë e saj, e refuzon duke i bërë predikime morale.

Me gjithë se ai është mësuar me një jetë të shthurrur mondane, ai tregohet i kujdesshëm dhe i sinqertë, e shmang tundimin e çastit për të përfituar nga naiviteti i ndjenjave të saj të pastra. Onjegini, pas një grindjeje të kotë, vret në duel mikun e vet poet, Lenskin.

Kodi i produktit

LBP4

Formati

Libër

Autori

Aleksandër S. Pushkin

Përkthyesi

Vangjush Ziko

Gjinia

Poemë

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2023

Shtëpia botuese

Argeta LMG

ISBN

9789928389329