fbpx
-10%
,

E paster – Alia Trabucco Zerán


• Formati Libër
• Autori Alia Trabucco Zerán
• Përkthyesi Adrian Beshaj
• Gjinia Roman
• Viti i publikimit 2024
• Faqe –
• Shtëpia botuese OMBRA GVG
• ISBN 9789928064288
• Kodi i produktit: LBP122

900 L 1,000 L

Kjo është historia e Estelës, e një punëtoreje shtëpiake e dyzuar mes ngjarjeve në vendin e saj të punës në qytet dhe kujtimeve të familjes, midis neverisë që ndjen për punëdhënësit e saj të trazuar – në duart e të cilëve ndjen poshtërimin e përditshëm – dhe ngërçit të dashurisë së saj të pazgjidhur. Por, kur tragjedia godet në shtëpi, shpërthejnë edhe konfl iktet e dallimeve klasore të pashprehura më parë,

Romani fillon me vdekjen dramatike të një vajze.

Nisur nga kjo ngjarje, nëpërmjet një rrëfi mi imagjinar në vetën e parë, depërtojmë në elementë të jetës së përditshme dhe rutinë të Estelas, e cila na rrëfen se si jeta e saj në dukje e thjeshtë, shndërrohet në një makth të përsëritur dhe të dhunshëm.

Estela “na lejon” të perceptojmë edhe raportet e intimitetit që krijohen në shtëpinë ku ajo punon dhe është e sinqertë kur rrëfen për familjen e saj, për nënën në fshat, për vetminë e thellë ku është zhytur.

Lidhja e vetme e ngushtë me jetën e qytetit, është ajo që ka me një qen endacak i cili e viziron rregullisht në shtëpi.

Zemërimi dhe zhgënjimi për realitetin në të cilin gjendet, na çojnë shumë pranë enigmës së romanit, atë se çfarë ka ndodhur me fëmijën e ndarë nga jeta

Kodi i produktit: LBP122 Kategori: , Etiketa: , , , ,
Kodi i produktit

LBP122

Formati

Libër

Autori

Alia Trabucco Zerán

Përkthyesi

Adrian Beshaj

Gjinia

Roman

Gjuha

Shqip

Viti i publikimit

2024

Faqe

Shtëpia botuese

OMBRA GVG

ISBN

9789928064288