ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË TASTIERË?

ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË TASTIERË? Leave a comment

ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË TASTIERË?

Shumë prej nesh kalojnë një kohë të gjatë në kompjuterët tanë çdo ditë, duke shtypur tastat pa pushim. Kemi mjaft punë për të bërë me tastierën çdo ditë. Punë në shtëpi, punë në zyrë, projekte shkollore, dokumente që shefi ynë dëshiron të shtypë etj. Ne mbështetemi shumë në kompjuterët tanë dhe natyrisht, në tastierën e tij.

Tastierat përdoren kryesisht për të shkruajtur, por me të vërtetë ajo mund të bëjnë shumë më tepër. Me disa veçori shtesë, ajo që tastiera juaj mund të bëjë për ju do t’ju bëjë të dashuroheni me të.

Kur tastiera juaj e vjetër duhet të zëvendësohet, ju natyrisht do të shkoni për të njëjtin lloj tastierë me të cilën jeni mësuar. Por, me shumë lloje të tastierave që vijnë në treg çdo ditë, tastiera që dëshironi mund të mos jetë e duhura për ju. (Shanset janë që tastiera juaj e vjetër është e vjetëruar dhe nuk është më në dispozicion në treg).

Këtu më poshtë kemi renditur disa gjëra që duhet të keni parasysh për të zgjedhur tastierën e përsosur të kompjuterit që përputhet me të gjitha nevojat tuaja kompjuterike.

Lloji i punës

Varietetet e tastierave kompjuterike janë në dispozicion sot në treg, secili i dizajnuar me një fokus në veçoritë specifike që i përshtaten qëllimeve të veçanta. Gjëja e parë që duhet të merrni parasysh është lloji i punës që do të bëni me tastierën tuaj.

Ka tastierë të dizajnuar posaçërisht për lojëra. Merrni një prej tyre, nëse jeni një lojtarë serioz. Tastierat e mirë të lojrave kanë të përfshirë disa tasta të veçanta që që ndihmojnë shumë për të luajtur lojëra kompjuterike sa më mirë. Nëse keni nevojë për të shkruar, dhe shkruani për një kohë shumë të gjatë, atëherë merrni një tastierë ergonomike që ju jep një përvojë të shkëlqyeshme dhe të rehatshme për shkruar.

Nëse keni nevojë të punoni me numrat, më mirë sigurohuni që të merrni një tastierë me një tastierë numerike. Puna juaj ju tregon shumë, çfarë lloj tastierë ju duhet të zgjidhni që të mos shpenzoni paratë tuaja në mënyrë të panevojshme në llojin e gabuar të tastierës që nuk ju nevojitet.

Përputhshmëria

Shumica e tastierave sot lidhen me kompjuterin përmes portave USB. Portet e vjetra PS/2 janë pothuajse të vjetëruara . Tastierat wireless lidhen me sistemin përmes Bluetooth dhe janë disi të ndërlikuar për tu vendosur ndryshe nga tastierat me USB. Shumica e tastierave kanë nevojë për disa softuer të instaluar në kompjuterin tuaj për të përdorur funksionin e plotë të tyre. Sigurohuni që tastiera të jetë në përputhje me sistemin tuaj përpara se të blini një të tillë.

Dizajni

Dizajni dhe arkitektura e tastierës bën një ndryshim të madh në përvojën tuaj informatike. Bazuar në dizajn, tastierat mund të grupohen në standarde, lojrash dhe ergonomike.

Tastierat standarde janë llojet më të zakonshme. Këto ditë, tastierat standarde vijnë me tasta multimedia përveç grupit standard prej 104 çelësash. Tastierat e lojërave janë për qëllimin e lojrave të cilat përfshijnë çelësat multimedia, si dhe çelësat e tjerë të veçantë për lojëra.

Tastierat ergonomike janë krijuar për të pozicionuar duart tuaja. Në mënyrë natyrale dhe për të zvogëluar tendosjen duke ofruar një pushim të duhur dore për të maksimizuar rehati. Ata janë të sigurt se janë të kushtueshëm por ia vlen paratë. Zgjedhin për një tastierë ergonomike nëse vuani nga sindroma e tunelit karpal.

Ata që përdorin kompjuterin e tyre në errësirë ​​mund të preferojnë tastierën me ndriçim. Ata që përqendrohen në transportueshmëri mund të dëshirojnë të marrin një tastierë fleksibël. Të palosshme që nuk kërkon shumë hapësirë ​​në çantat e tyre. Për ata të prirur për aksidente gjatë punës (si puna ime që më derdhet shpesh uji), tastierë që mund t’i rezistojnë likuideve (lëngut) janë në dispozicion në treg.

Për programuesit, tastiera në paraqitjen DVORAK është më e mirë sesa paraqitja standarde QWERTY. Ka tastierë që mund të lahen për ata që janë të fiksuar pas pastërtisë.

ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË TASTIERË?
Zgjidhni atë të krijuar për të përmbushur kërkesat tuaja.

Wired (me kabëll) vs Wireless (pa kabëll)

Konfigurimet me kabëll dhe me pa kabëll të dy kanë të mirat dhe të këqijat e tyre. Konfigurimi pa kabëll eleminon kabëllin që mund tju pengoj në tavolinën tuaj, por ka shanse që të ndërhyjë me pajisjet e tjera wireless.

Për lojrat, tastierat me kabëll preferohen më shumë pasi tastierat pa kabëll priren qëte krijojnë shkëputje, gjë që e pengon lojën. Tastierat pa kabëll janë me bateri, të cilat duhet të ngarkohen ose zëvendësohen herë pas here. Kjo i shton kostot. Prandaj, një tastierë që mbështet konfigurimin me kabëll dhe pa kabëll preferohet nga shumë njerëz që duan më të mirën nga të dy llojet e tastierave.

Tasta me funksione shtesë

Për të shpejtuar detyrat tuaja, shumë tastierë këto ditë kanë tasta me funksione shtesë si: hapjen e aplikacioneve, kontrollimin e vëllimit, kontrollimin e volumit të muzikës etj. Ato gjithashtu përfshijnë tasta për e menaxhimit të energjisë, skedarët e veçantë të karaktereve dhe tastat e butonave të personalizueshëm që vijnë herë pas here. Disa tastierë vijnë me një touchpad ose një mini levë për të zëvendësuar mousin.

Çmimi

Në varësi të veçorive që ato përfshijnë, tastierat vijnë me çmime të ndryshme. Natyrisht, sa më shumë tipare të ketë, aq më i kushtueshëm është. Shikoni një tastierë që plotëson kërkesat tuaja, si për nga funksionalieteti dhe buxhetin juaj. Jini të zgjuar dhe mos shpenzoni për gjëra që nuk ju nevojiten vërtet.

Kujdesuni për blerjen tuaj.

Trajtojeni produktin e sapo blerë me respekt. Ju sigurojmë që ai do të kujdeset gjithmonë që tiu fal kënaqësi.
Ne disponojmë shumë modele të tastierave. Ato mund ti gjeni dhe porosisni online duke klikuar në linket përkatëse.

Nëse ky artikull (ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË TASTIERË?) iu ka ndihmuar sadopak, shpërndaje duke ndihmuar edhe të tjerë të përfitojnë. Nëse ka dicka që nuk shkon dhe ju dëshironi që Ne ta përmirësojmë, ju lutemi të lini një koment.

Lini një Përgjigje