fbpx
ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË MOUSE?

ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË MOUSE? Leave a comment

ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË MOUSE?

Kur jeni duke menduar për mënyrat më të mira për të azhurnuar kompjuterin tuaj. Ju ndoshta nuk do të mendoni shumë për mous-in tuaj. Të gjithë mouset janë të njëjtë, apo jo?

Epo, jo të gjithë.

ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË MOUSE
Është një nga pjesët më të përdorura të harduerit në PC-në tuaj. Ju nuk duhet të jeni të varur me të njëjtën mouse që keni pasur me vite. Zëvendësimi i mousit tuaj mund të ndihmojë të bëni më mirë dhe më shpejtë punë  tuaj, plus kjo mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të kyçeve dhe gishtërinjve.

Zgjidhni një mouse që i përshtatet nevojave tuaja.

Për shumicën e përdoruesve, mouse standard me tre butona (ku rrota lëvizëse llogaritet si një buton i tretë) do ta bëjë punën mirë. Por, për detyra specifike, shikoni në mouse të krijuar posaçërisht për atë detyrë.

Mouse Games (për lojra)

Lojtarët duhet të investojnë gjithmonë në një mouse të dedikuar për lojrave. Kjo nuk do t’ju bëjë një lojtar më të mirë, por kjo do ta bëjë lojën tuaj në tërësi shumë më të lehtë. Mouse më i mirë i lojërave do të ofrojë përfitime ergonomike, duke e bërë atë më të rehatshëm për sesione të gjata të lojës. Do të ketë një sensor me cilësi më të lartë, i cili përmirëson saktësinë e tij.

Dhe më e mira nga të gjitha, do të ketë butona që mund t’i konfiguroni për t’i bërë më të thjeshta detyrat përsëritëse. Dëshironi të tërheqni pushkën tuaj snajper? Një klikim i thjeshtë mund ta bëjë atë. Ju madje mund të caktoni opsione në një buton të vetëm. Shumë mouse lojrash kanë çelësin DPI që mund të përdorni për të ndryshuar midis një cilësie më të lartë DPI (për shpejtësi më të shpejtë të kursorit) dhe një cilësim më të ulët DPI (për kontroll më të ngadaltë, më të saktë).

Mouse Travel (për udhëtime)

Lloji tjetër kryesor i mouseve të specializuar është mouse i udhëtimit. Shumica janë thjesht njësi standarde me dy ose tre butona të zvogëluar. Shumica janë wireless (pa tela), megjithëse disa përdorin kabëll të shkurtër ose që mund të tërheqet. Pika kryesore e një mouse udhëtimit është aftësia për t’u futur brenda një hapësire të ngushtë – siç është një çantë laptopi. Ata janë të shkëlqyer nëse jeni në udhëtime të gjata, por nuk janë të përshtatshme për përdorim të rëndë.

Mouset ergonomikë janë më të mirë për përdorim të rëndë.

Mouset ergonomikë janë krijuar për tu përshtatur mirë dhe lehtë në dorën tuaj në një mënyrë më të natyrshme, duke zvogëluar tendosjen në gishtat dhe dore. Ata gjithashtu kanë butona shtesë. Sa të rehatshëm janë ata varet nga shumë kushte, përfshirë llojin e kontrollit që ju preferoni. Disa përdorues pëlqejnë të mbajnë dorën e tyre në mënyrë të qetë. Madhësia është një faktor kur bëhet fjalë për rehati, dhe ndërsa shumë mouse vijnë në të dyja versionet e djathta dhe ato të majta (për mëngjarashët). Si rezultat, nëse jeni duke kërkuar për nje mouse ergonomik, provoni disa më parë. Ose të paktën të blini nga diku me një politikë të mirë kthimi (pazaro.al ofron mundësinë e kthim/ndërrimit brenda 14 ditëve).

Faktori tjetër i rehatisë që shpesh anashkalohet është zhurma. Kur jeni në punë dhe ju duhet qetësi, shumica e mouseve prodhojnë një tingull të vazhdueshëm klikues. Edhe nëse nuk ju shqetëson, mund të shqetësojë të tjerët që keni afër. Merrni një mouse pa zë për të zgjidhur atë problem.

DPI më e lartë nuk është gjithmonë më e mirë

Një nga specifikat kryesore që ju do të shihni për të reklamuar një mouse është DPI. Në termat më të thjeshtë, kjo është një shifër që tregon se sa shpejtë do të lëvizë kursori i mousit për çdo inç që vetë mouse lëviz fizikisht.

Merrni një ekran 4K, për shembull, me gjerësi 3840 pixel. Ju do të duhet të lëvizni një mouse 400 DPI gati 10 inç (25.4 cm) nëpër tryezën tuaj për të lëvizur kursorin nga skaji i majtë në të djathtë. Sa larg duhet të levizësh një mouse 3000 DPI? Rreth një 1.5 inç (3.81 cm).

Por ndërsa rregulli i përgjithshëm i specifikimeve të teknologjisë është se numrat më të lartë janë gjithmonë më të mirë, kjo nuk është e vërtetë këtu. DPI tregon se sa shpejt lëviz kursori i mousit, dhe më shpejt nuk është gjithmonë më i mirë.

Këto janë rekomandimet tona:

1- Shumica e përdoruesve “normal” nuk kanë nevojë të shqetësohen aspak për DPI .
2- DPI e lartë është e shkëlqyeshme për ekranet me rezolucion të lartë ose konfigurimin me shumë monitor. Kjo ju mundëson të përshkoni më shpejt ekranin.
3- Për lojrat, DPI e lartë ju lejon të veproni dhe të reagoni më shpejt. DPI më e ulët ju jep kontroll dhe saktësi më të madhe. Lojtarët kanë nevojë për një mouse me cilësime të rregullueshme DPI .
4- Për Photoshop ose aplikacione të tjera që kanë nevojë për një nivel të lartë preëizioni, një DPI më i ulët mund të jetë më i mirë.

Mouse Optike vs Lazer

Dy llojet më të zakonshëm të mouseve janë mouse optikë dhe ata lazer, të cilët në të vërtetë janë variacione në të njëjtën teknologji. Dallimi kryesor është se një mouse optik përdor një LED për të reflektuar sipërfaqen poshtë tij, ndërsa një mouse lazer përdor një lazer për të ndjekur lëvizjen.

Për këtë arsye mund të përdorni mouse optikë vetëm në sipërfaqe të sheshta dhe të errëta. Shumica e mouseve lazer punojnë në një gamë më të gjerë sipërfaqesh, përfshirë xhamin. Mouset lazer janë më të ndjeshëm. Ata mund të arrijnë vlerësime më të larta të DPI, që do të thotë se ata mund të gjurmojnë më saktësisht lëvizjet dhe gjithashtu të lëvizin më shpejt në ekran. Kjo mund të rezultojë në një problem të quajtur “përshpejtim”. Kjo është ajo ku kursori i mousit udhëton më tej kur zhvendoseni mouse shpejt sesa bën kur e lëvizni ngadalë. Është një makth për ata që luajnë lojra, shumë prej të cilëve preferojnë qëndrueshmërinë e një mouse optik mbi saktësinë e rritur të një lazeri.

Mouse Wireless?

Vonesa është gjithçka, megjithëse lojtarët ende mund të preferojnë konsistencën dhe besueshmërinë absolute që vjen me një opsion me tel. Nëse zgjidhni modelin e duhur, do të kalojnë vite kur do të duhet të zëvendësoni baterinë.

Përfitimi kryesor i mouseve wireless është komoditeti. Nuk ka asnjë rrëmujë nga kabëllat, dhe nëse përdorni një mouse Bluetooth nuk do të bllokojë asnjë port USB. Gama wireless është gjithashtu shumë më e mirë. Kjo ju mundëson të kontrolloni një kompjuter të bashkangjitur në një projektor ose TV, për shembull, më shumë 30 metra larg.

Si të zgjidhni një mouse: Ehhhh tani ju e dini!

Kur zgjidhni një mouse, mendoni se për çfarë dëshironi ta përdorni. Designers mund të preferojnë komoditetin dhe saktësinë e një mouse lazer ergonomik, lojtarët qëndrueshmërinë e një mouse optik me tel, dhe përdoruesit e përgjithshëm mund të gjejnë mbështetjen më të lehtë të një mouse normal për t’u përdorur.

Kujdesuni për blerjen tuaj.

Trajtojeni pajisjen e sapo blerë me respekt. Ju sigurojmë që ajo do të kujdeset gjithmonë që tiu fal kënaqësi.

Ne disponojmë shumë modele të mouseve. Ato mund ti gjeni dhe porosisni online duke klikuar në linket përkatëse.

Nëse ky artikull (ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË MOUSE?) iu ka ndihmuar sadopak, shpërndaje duke ndihmuar edhe të tjerë të përfitojnë. Nëse ka dicka që nuk shkon dhe ju dëshironi që Ne ta përmirësojmë, ju lutemi të lini një koment.

Shpresojmë se ju kemi ndihmuar në zgjedhjen tuaj.

Lini një Përgjigje