fbpx
ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË KOMPJUTER?

ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË KOMPJUTER? Lini një koment

ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË KOMPJUTER?

Kur hyni në botën e kompjuterëve, mund të bëhet shumë e lehtë për tu hutuar dhe duke i lënë pas dore qëllimet tuaja dhe ndonjëherë edhe buxhetin tuaj. Këtu janë disa nga gjërat e para për tu konsideruar.

1. Më e rëndësishmja, duhet ti keni idet e qarta për çfarë dëshironi ta përdorni dhe vendosni mënjanë një buxhet realist.

a- Buxheti juaj
Gjëja e parë që shumica prej nesh kufizohet është buxheti, kështu që kjo është gjëja e parë që duhet të merrni parasysh.
Ne gjithmonë duam më të mirën por duhet të bazohemi në atë që mund të lejoj vlera monetare që ne kemi menduar për të investuar. Kështu që shikoni një buxhet dhe rrini në aty.

b- Laptop apo Desktop?
Gjëja tjetër që duhet të shikoni është kërkesat tuaja. Keni nevojë për laptop apo desktop? Për çfarë do të përdoret pajisja? Pasi ta keni bërë këtë, kthehuni te pika (a) dhe shihni nëse këto janë të pajtueshme me buxhetin tuaj. Ju ose duhet të rregulloni buxhetin tuaj ose të rregulloni qëllimet tuaja për t’i bërë ato më të pajtueshëm me njëri-tjetrin.
Tani është koha për të parë kompjuterin.
Ka shumë gjëra që duhet të merren parasysh kur në të vërtetë blini kompjuterin, këtu do të rendisim më të rëndësishmet në mënyrë që të mund të zgjidhni me mençuri.

Ja se çfarë të kërkoni nëse doni të blini laptopin apo desktopin tuaj më të mirë të mundshëm.

Cilin laptop apo desktop duhet të blini nuk është një pyetje me një përgjigje të qartë. Pavarësisht kategorisë suaj të çmimeve, thjesht ka shumë lloje të ndryshme të laptopëve dhe kompjuterave personal për të zgjedhur.

Për më tepër, nuk ka asnjë laptop dhe kompjuteri të vetëm më të mirë sepse nuk ka asnjë lloj përdoruesi të vetëm të këtyre pajisjeve.

Prandaj, kur njerëzit na pyesin se cila markë, apo cila pajisje janë më të mira, ne nuk u japim atyre një përgjigje të lehtë. Ne u japim atyre një listë. Një grup të kritereve që të gjithë duhet të marrin në konsideratë përpara se të zgjedhin një pajisje të re.

 

2. Madhësia

Kur bëhet fjalë për laptop, madhësia ka rëndësi. Në varësi të asaj që planifikoni të bëni me laptopin tuaj të ardhshëm. Do të dëshironi të siguroheni që të zgjidhni madhësinë që është më e përshtatshme për ju. Madhësia nuk është si RAM-i ose HDD-ja e një laptopi, nuk mund ta përmirësoni më vonë. Ju jeni të kufizuar në atë që zgjidhni, prandaj zgjidhni me mençuri.

Madhësitë e laptopëve priren të fillojnë në 11.6 inç dhe të shkojnë deri në 17.3 inç. Shumica e markave dhe OEM si HP, Dell, ASUS dhe Acer kanë tendencë të ofrojnë tre madhësi të ekranit – 13.3 inç, 14.0 inch 15.6 inç dhe 17.3 inç. Sidoqoftë, disa shitës shesin laptopë që bien jashtë këtyre madhësive duke përfshirë 11.6 inç, 12,5 inç dhe 14 inç.

Është e qartë, nëse transportueshmëria është përparësia juaj, ju do të dëshironi të zgjidhni për një laptop të me madhësi më të vogël. Ata kanë tendencë të jenë më të hollë dhe të lehta. Shikoni për laptopë që kanë një ekran që është me madhësi 12.5 inç ose 13.3 inç, dhe një peshë midis 1kg dhe 1.5kg.

Sidoqoftë, mbani në mend se laptopët me madhësi më të vogla 13.3 inç shpesh nuk mbështesin të njëjtat CPU të nivelit të lartë Intel Core i7 ose karta grafike të dedikuar që do të mund t’i gjeni në laptopët me madhësi 15.6 inç. Shumicën e kohës, ata gjithashtu do të shfaqin një përzgjedhje më pak të fuqishme të porteve. Nëse lloji i punës që keni ndërmend të përdorni laptopin tuaj të ri kërkon një ekran më të madh ose fuqi grafike të pavarur, ju do të duhet të shikoni në një madhësi më të madhe.

Gjëja më e rëndësishme që duhet të merren parasysh këtu kur kërkoni laptopin më të mirë që mund të blini është që të mendoni se çfarë do të keni nevojë dhe për çfare do të përdoret ai laptop. Rrallëherë është rasti i një madhësie që i përshtatet të gjithëve. Disa përdorues kanë nevojë për diçka më të lehtë dhe më të lëvizshme. Përdoruesit e tjerë kanë nevojë për grafikë për gjëra të tilla si redaktimi i videove ose për të luajtuar lojra.

2. Cilësia e ekranit

Meqenëse me siguri do të përfundoni duke parë me orët të tëra ekranin e laptopit për një kohë të gjatë, me siguri do të dëshironi të siguroheni që të merrni një ekran i cili është i rehatshëm për të parë dhe përdorur.

Për të filluar, do të duhet të merrni parasysh nëse dëshironi që laptopi juaj i ardhshëm të ketë një ekran me prekje. Këto ditë, ekranet me prekje janë shumë të zakonshëm dhe ato mund t’i bëjnë disa detyra më të lehta se të tjerët.

Për fat të keq, ata gjithashtu mund të shtojnë një shkëlqim në ekran i cili nganjëherë është i padëshirueshëm. Ekranet me shkëlqim çojnë në reflektime, të cilat janë një gjë negativ nëse jeni duke luajtur lojëra ose duke redaktuar imazhe dhe përmbajtje video. Për këto arsye, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë një laptop që nuk ka një ekran me prekje.

Tjetra, sigurohuni që të shikoni rezolucionin për çdo laptop që po mendoni të blini. Një rezolutë 1920×1080 piksel (Full HD) duhet të merret në konsiderohet. Zgjidhni laptopët modernë gjithashtu ofrojnë tani rezolucione 4K. Sidoqoftë, këto panele të ekranit të nivelit të lartë janë përgjithësisht një shtesë e kushtueshme për një produkt tashmë të shtrenjtë.

Ata do të vlejnë vetëm për ata që me të vërtetë kanë nevojë për to. Fotografë dhe graphic design gjithashtu do të dëshirojnë të zgjedhin një laptopët që ofrojnë saktësi më të mirë të ngjyrave dhe mbështesin gamë më të gjerë të ngjyrave dhe standardet HDR.

Ndërkohë, nëse jeni një gamer, ia vlen të merrni kohë për të kontrolluar shkallën e rifreskimit në specifikat e çdo laptopi të mundshëm.

Një normë më e shpejtë e rifreskimit shpesh mund të sigurojë që ndonjëherë të sigurojë një avantazh konkurrues në lojërat online, pasi mundëson një përvojë më të butë dhe më të përgjegjshme të lojës.

Së fundmi, këndet e shikimit janë jashtëzakonisht të rëndësishme. Një ekran laptopë që kërkon teknologjinë IPS ofron kënde më të gjera të shikimit dhe komoditetin më të mirë të përdoruesit. Shanset janë që jo gjithmonë do të përdorni laptopin tuaj në të njëjtin vend, kështu që një laptop me një ekran IPS zakonisht preferohet shumë.

Nëse është e mundur, merrni më shumë kohë për të parë specifikat e ekranit. Përndryshe, mbështetuni në komente të shumta për të marrë një përmbledhje të mirë të produktit dhe nëse ekrani i tij do të jetë në gjendje t’i përshtatet nevojave tuaja.

3. Cilësia e tastierës

Për seanca të gjata shtypjeje, do t’ju duhet të merrni një laptop që ka një tastierë të rehatshme. Ju dëshironi një tastierë që të jetë e rehatshëm me tasta me madhësi të plotë dhe pak hapësirë ​​rreth tastave të shigjetave. Tastat duhet të kenë rënie të shpejtë dhe përgjigjje të qetë kur ju shtypni. Sigurohuni që tastiera të jetë gjithashtu me dritë prapa, në mënyrë që të mund të shkruani në mjedise me dritë të zbehtë.

4. Proçesori (CPU)

Është e vështirë të kalosh ndonjë prej CPU-ve të bazuara në Intel kur blini një kompjuter të ri. Mendoni Core i3, Core i5 dhe Core i7. Një Intel Core Procesor ofron performancën më të mirë kur bëhet fjalë për detyrat multitaskuese dhe multimedia. Notebook-et me bazë të i3 zakonisht gjenden në sistemet e nivelit të hyrjes, ndërsa Core i5 përbëjnë shumicën e kompjuterave kryesorë.

Sistemet bazë të i7 janë për ata prej jush që duan performancën më të mirë nga pajisja. Sidoqoftë, vini re se me një sistem të bazuar në Core i7. Nxehtësia që vjen përmes bazës së pajisjes mund të jetë shkak për shqetësim. Veçanërisht nëse planifikoni të përdorni laptopin në prehër shumë kohë.

Disa komputera më të mëdhenj gjithashtu përfshijnë procesorë i Intel i9 Core. Kompjuterat që funksionojnë në procesorët Core i9 janë edhe më të fuqishëm sesa laptopët apo desktopët që funksionojnë në procesorët i7 Core. Ato vijnë me një kosto dukshëm më të lartë se një pajisje me një procesor bazë i7, i5 ose i3.

Zgjidhni shitësit që ofrojnë gjithashtu kompjutera që funksionojnë me CPU të Ryzen Mobile të AMD. Nëse jeni një gamer, ky mund të jetë një opsion veçanërisht imponues që ia vlen të merret në konsideratë. CPU-të Ryzen Mobile priren të çiftëzohen me chipet e veta grafike Vega të AMD. Të cilat aktualisht janë shumë më mirë për lojëra sesa grafikët e vetë Intel në bord.

5. RAM

Në ditët dhe përdorim normale, ju rrallë keni nevojë për më shumë se 4 GB RAM ose më shumë për të përfituar sa më mirë nga sistemi juaj.

Këto ditë, ju ndoshta do të dëshironi të mendoni për 8 GB si minimum. Nëse jeni përdorues i AutoCad apo programeve të Adobe, 16 GB është mënyra më e mirë. Ndërkohë, lojtarët duhet të shikojnë edhe deri në 32 GB nëse dëshirojnë përvojën më të mirë.

Më shumë RAM lejon që më shumë aplikacione të ekzekutohen në të njëjtën kohë. Dhe që më shumë të dhëna të jenë shpejt të arritshme nga sistemi në çdo kohë. I cili vjen i dobishëm për detyra të tilla si redaktimi i fotove ose përmbajtjes video.

6. Magazinimi (HDD dhe SSD)

HDD e dikurshme kanë qenë deri dhe janë deri diku mirë, por këto ditë ata kanë dalë më së shumti nga moda, veçanërisht për laptopët e hollë dhe të lehta. Kjo për shkak se ato mund të jenë të ngadalta, disi të rëndë dhe mund të prodhojnë nxehtësi dhe zhurmë të dukshme.

Një kompjuter me (SSD), nga ana tjetër, ofron shumë më tepër shpejtësi sesa një hard disk normal, shkon në heshtje dhe mund të instalohet më shpejtë dhe që nuk shton shumë në peshën të madhe te një laptop. Si rezultat i këtyre përfitimeve të qarta, shumica e OEM kanë përqafuar ruajtjen e SSD si standardin për laptopët.

Zgjidhni një SSD për pajisjen tuaj të re dhe ju do ta pëlqeni shpejtësinë me të cilën mund të ngarkojë programet. Dhe të aksesojë të dhënat tuaja dhe gjithashtu sa shpejt mund të fillojë sistemin tuaj.

Problemi i vetëm është se SSD nuk ofrojnë shumë kapacitet. Kjo do të thotë që ruajtja e SSD është shpesh më e shtrenjtë në aspektin e dollarë-gigabajt sesa HDD tradicionale. Për të kompensuar, shumë laptop dhe kompjuter OEM tani ofrojnë një SSD më të vogël me një hard disk më të madh.

Kjo u lejon konsumatorëve të marrin përfitimet nga shpejtësia e mbajtjes së sistemit të tyre operativ në ruajtjen e SSD. Ndërsa gjithashtu të kenë hapësirë ​​të përshtatshme ruajtjeje për pjesën tjetër të të dhënave të tyre.

Laptopët më të rinj, më të shpejtë, gjithashtu kanë SSD me gjendje të ngurtë NVMe të cilat janë shumë më të shpejta se SSD-të tradicionale, por edhe më të kushtueshme.

7. Jetëgjatësia e baterisë

Jeta e baterisë e cituar nga prodhuesi pothuajse asnjëherë nuk tregon se si është përvoja në botë reale. Ka thjesht shumë ndryshore që ndikojnë në jetën e baterisë. Ekziston drita e ekranit, rezolucioni i ekranit, numri i aplikacioneve që keni ekzekutuar në sfond. Nëse qëndroni në mënyrë aktive të lidhur me rrjetet Wi Fi ose pajisjet Bluetooth.

Sistemi operativ që funksionon një laptop gjithashtu mund të luajë një rol të madh në përcaktimin e jetës së baterisë. Për këtë arsye që ultrabooks dhe convertibles që funksionojnë në Chrome OS. Ata priren të ofrojnë jetëgjatësi më të lartë të baterisë. Ndryshe nga ato që funksionojnë në Windows 10.

Nëse keni programe që kanë nevojë për shumë përpunim, transmetoni shumë video në internet. Nëse luani lojëra me intensitet grafik ose nëse transferoni shumë skedarë përmes një rrjeti wireless. Atëherë bateria juaj do të thahet shumë më shpejt nga sa citoi shitësi.

Një praktikë e mirë këtu është të shikoni vlerësimin e baterisë në orë-Watt (Wh) ose miliamp-orë (mAh). Sa më të mëdha të jenë këto shifra, aq më e gjatë mund të zgjasë bateria.

8. USB 3.0

Këto ditë, nëse një kompjuter ka më pak se një portë USB 3.0. Ju ndoshta duhet të shikoni për të blerë një pajisje tjetër. Në mënyrë ideale, duhet të kërkoni një kompjuter që ka të paktën disa nga këto porte USB 3.0.

Përveç mjetit fillestar që merrni nga portet USB (të cilat ju lejojnë të futni një USB ose një HDD të jashtëm dhe të merrni të dhënave tuaja ose të përdorni mousin). USB 3.0 është rreth dhjetë herë më i shpejtë se USB 2.0. Kjo do të thotë që transferimet e të dhënave përmes USB 3.0 marrin ndjeshëm më pak kohë.

Shumë pajisje moderne gjithashtu kanë tendencë të japin performancën më të mirë ose kërkojnë USB 3.0 për të funksionuar.

Nëse është e mundur, duhet të provoni t’i bëni gjërat një hap. Të shkoni për një pajisje me porte USB 3.1.
Nëse jeni gati të përqafoni USB Type-C, portet Thunderbolt 3 ofrojnë një mundësi edhe më të mirë. Portet Thunderbolt 3 kanë një shpejtësi maksimale të transferimit të të dhënave prej 40 gigabits për sekondë.

9. Cilësia e ndërtimit

Pavarësisht se sa të kujdesshëm jemi, shumica e laptopëve në mënyrë të pashmangshme do të gjejnë veten, të rrëzuara gjatë përdorimit.
Për të kundërshtuar këtë, disa laptopë modernë janë të përshtatur që t’i rezistojnë shiut dhe pluhurit. Disa janë ndërtuar posaçërisht për mjediset të vështira – dhe vijnë me çertifikata mbrojtjeje të gradës ushtarake.

Përmbushni nevojat dhe buxhetin tuaj
Sigurisht, ju duhet të balanconi këto tipare me buxhetin dhe nevojat tuaja. Ju mund të duhet të bëni disa kompromise. Rrallë herë vjen një laptop që i ruan të gjitha veçorit, veçanërisht kur bëhet fjalë për çmimin.

Shpresojmë se kjo listë është e dobishme për t’ju ndihmuar të merrni vendime jetësore kur blini kompjuterin tuaj të ri.

Kujdesuni për blerjen tuaj.

Trajtojeni produktin e sapo blerë me respekt. Ju sigurojmë që ai do të kujdeset gjithmonë që tiu fal kënaqësi.
Ne disponojmë shumë modele të laptopve. Ato mund ti gjeni dhe porosisni online duke klikuar në linket përkatëse.

Nëse ky artikull (ÇFARË DUHET TË DINI KUR BLINI NJË KOMPJUTER?) iu ka ndihmuar sadopak, shpërndaje duke ndihmuar edhe të tjerë të përfitojnë. Nëse ka dicka që nuk shkon dhe ju dëshironi që Ne ta përmirësojmë, ju lutemi të lini një koment.

Lini një Përgjigje